3.6 C
Koplik, AL
E shtunë, 20 Janar 2018.

Zef Pergega Mirditori me zemër të madhe

Perg. : Ilmi Kurti  " Atdhetar dhe partiot i shquar , intelektual , gazetar , publicist , shkrimtar etj " ... Libri “MALËSORËT” Një dhurat e...

“Jam i gjall , ndër të gjall për ata që kanë mall” Dede Ahmet

Përgatiti : Anila Ahmataj       " Gjithkush nga ne mund të fali pak dritë nga drita e shpirtit " Dede Ahmet Ahmataj figura më...

FADIL SOKOL HASMUJAJ – MODELI I INTELEKTUALIT MENDJE NDRITUR

Perg. : Ilmi Kurti  Është lindur në Koplik të Malësisë së Madhe më 22 shkurt të vitit 1949 në Grizhe - Koplik Malësi e Madhe...

Klodiana Vata , ” Një Naile , Luçie apo Marije ” Talent i padiskutueshëm...

Perg. : Ilmi Kurti   Klodiana : Nxënësja 15-vjeçare shkodrane që befasoi Francën me talentin e saj rrëfen ëndrrën.Është vetë misioni im si promovues e talenteve...

Dorjan Dokaj , sportisti hotjan që nderon Malesinë e Madhe e Shqiperinë..!

Nga : Ndue Bacaj Ta them hapur , se një telefonatë e rastesishme me N/Kryetarin e Bashkisë Malesi e Madhe z.Sytki Ndrecaj më bëri që...

Pjeter Vukaj : “Kur theret një kafshë , e ruaj lëkurën që është e...

Malësorja, vashat nudo nën hijen e pemëve, shtojzovallet që mëkojnë Mujin janë figurat e femrave që kanë frymëzuar Pjetër Vukajn në 70 punët e...

Koment rreth figurës së ish Kryetarit të parë të qytetit të Koplikut

Nga : Kadri Ujkaj  Nderimi i ish-kryetarit te pare bashkiak,z.Perlat Ramcaj, me titullin "Qytetar Nderi"i Bashkise M.Madhe  ne mars te ketij viti, dorezuar diten e...

NIKOLLA SPATHARI , SHKRIMTARI QE SHKRUAN PER MALESINE SIC E KA NJOHUR AI

Nga : Gëzim Vuçaj  Ra një sebep , pra ishte një rast dhe , ja u takuam me disa miq pas shumë vitesh , me...

PRELË GRIMA NJË JETË E KALUAR ME NDERË E NDËRTUAR ME PUNË

Nga : Prele Milani  Buzët e acarta të mordes grabitqare puthën sot rrudhat fisnike në ballin e pastër të një profesori. Në shtëpinë e tij...

Në 85-vjetorin e lindjes : TINKA KURTI , ARTISTE E SHQUAR DHE E DASHUR...

Nga : Prof. Murat Gecaj  publicist e studiues 1. Para pak vitesh, Shoqata “Nikajmërtur”, e krahinës me të njëjtin emër, në Malësinë e Gjakovës (Tropojë), organizoi një...

Përmbledhtas

Ben Blushi heq dorë nga politika dhe partia Libra

Ka qënë ky statusi në rrjetin social Facebook i z. Ben Blushi ku mjaftë qartë shpjegon arsyet pse ka vendosur të heqë dorë (përkohesisht...

KRONIKA E NJË DITE

Resmi Osmani  Shenim nga Redaksia : Sinqerisht vleresojme punën dhe krijimtarine e palodhur të shkrimtarit Resmi Osmani . Vlersojmë të citohet se në krijimet e...

Rruga e Thethit , bien dakord Bashkia Shkodër dhe Banka Botërore

Më në fund, zona turistike e Thethit do të njohë ndërhyrje nga Bashkia Shkodër. Kjo edhe falë nëj bashkëpunimi me Bankën Botërore. Ka qenë...