3.6 C
Koplik, AL
E shtunë, 20 Janar 2018.

CDO VIT TEK KISHA E VRAKES E NA THONE SE KOSOVA QENKA SERBI !?

Disi e çuditshme mund të konsiderohet një dekleratë e tillë , e cila realisht citohet çdo vit , në kishen ortodokse të Vrakes ....

FISHTA PA “SHTEPI”

“Homeri” Shqiptar , poeti I kombit , ai që me Lahuten e ”Malcisë” gedhëndi në vargje historin jo vetem të një treve , por...

Dukagjinasit mblidhen për rrugen e Dukagjinit

Rruga e Dukagjinit vijon te jetë nje problem serioz për banoret e kësaj zone . Për këtë arsye , anetarë të shoqates “Dukagjini” dhe...

Fëmijëve të mos u cenohet e drejta e arsimimit në gjuhën amtare

Toni Ujkaj  Koha Javore E drejta e arsimimit në gjuhën amtare është një e drejtë themelore e garantuar si me Kushtetutën e Malit të Zi ashtu...

KOALICIONI DREJTESI PER TE GJITHE , A ESHTE PER TE GJITHE?!

Problemet qe po shfaqen ne keshillin e larte te prokurorise dhe keshillit te larte gjyqesore ishin ne fokus te nje takimi informues me organizatat...

Tatim – Taksat ; Gati për ti vënë “Shiritin” Vllaznisë

Vllaznisë i janë bllokuar llogaritë bankare , kështu ka deklaruar drejtori rajonal i tatim taksave Hysen Hysaj. Ai ndër të tjera ka theksuar se...

Dy të plagosur nga një aksident në Bushat

Si pasoj e nje aksidenti te ndodhur në aksin rrugor Kryebushat- Vau Dejës, në vendin e quajtur Stajka, Vau Dejës ku janë përplasur dy...

BERDICA E MESME : DUAM RRUGE PER TEK TOKA JONE

Qe paralajmëruar nga Kryeministri se rruga nga Shkodra , drejtë - Velipojes , do të ecin me shpejtesi të madhe , për të mundësuar...

Lezhe , mbi 100 biznese mbyllen

Mbi 100 biznese kanë mbyllur aktivitetin gjatë këtij viti në territorin e Bashkisë Lezhë.Ky fakt bëhet i ditur nga Drejtori i Tatim Taksave në...

6 MUAJ PA MARRE RROGAT , PUNETORET E UZINES “ALCABLESHPK” NE PROTESTE

Rreth 40-punonjës të uzines së kabllove Shkodër, “Alcable Shpk” kanë dalë këtë të Marte në një protestë pranë fabrikes ku ato punojnë prej vitesh....

Përmbledhtas

Ben Blushi heq dorë nga politika dhe partia Libra

Ka qënë ky statusi në rrjetin social Facebook i z. Ben Blushi ku mjaftë qartë shpjegon arsyet pse ka vendosur të heqë dorë (përkohesisht...

KRONIKA E NJË DITE

Resmi Osmani  Shenim nga Redaksia : Sinqerisht vleresojme punën dhe krijimtarine e palodhur të shkrimtarit Resmi Osmani . Vlersojmë të citohet se në krijimet e...

Rruga e Thethit , bien dakord Bashkia Shkodër dhe Banka Botërore

Më në fund, zona turistike e Thethit do të njohë ndërhyrje nga Bashkia Shkodër. Kjo edhe falë nëj bashkëpunimi me Bankën Botërore. Ka qenë...