DEÇIQI I QYTETIT TË  VOGEL TË  TUZIT  BËNË HISTORI ,NGJITËT NË MAJAT E FUTBOLLIT   TE  MALIT TË ZI

0
259

Preg: G. Vuçaj

Ndoshta edhe tifozi më I “çmëndur”  nuk do ta mëndonte , sado që I do zëmra, se ekipi I Deçit    I qytetit të vogel të Tuzit   në Malin e zi , tashmë po bënë një ëmër të madh. Një sezon më par  djemt e Deçit  luanin futboll tëkur dhe  natyrisht shpresëdhënës, por jo në këto përmasa. GHjatë gjithë kampionatit të kategorisë së dytë   në futbollin e Malit tëZi  futbollistët e   qytetit të  vogel, treguan se dijnë  të  bëhën të “medhenj”,  kësisoj u ngjitën në katëgorine  superiorore   të futbollit të Malit të Zi.Dhe ja, këta djem   me   stafin e tyre teknik  , dhe  natyrisht  atë presidencial , kun ë krye qëndron nje  pasionant si Pal Dreshaj, kësaj rradhe po bëjnë naming   ne   eliten e futbollit të këtij  shteti. KF Deçiqi fitoi sonte me rezultat 3-0 kundër OFK Titograd nga Podgorica.Me këtë fitore, Deçiqi tashmë kalon në vendin e parë të ligës superiore të Malit të Zi.Golin e parë për Deçiq e shënoi Kristijan Vulaj në minutën e 68-të. Ndërsa dy golat tjerë i shënoi Ilir Camaj në minutat 85 dhe 87.KF Deçiqi ka 4 fitore, 4 barazime dhe asnjë humbje në superioren e Malit të Zi. Është ky infarmacioni  qaë  vjenë  nepdermjet medjave     në Mal të zi.Për të vijuar më tej. Deciç është udhëheqësi i skenës së futbollit vendas – skuadra nga Tuzi mundi OFK Titograd 3: 0 dhe në një stil të shkëlqyeshëm, pas raundit të tetë, zuri pozicionin udhëheqës në tryezë. Në pjesën e dytë, djemtë e Edis Mulaliq shkëlqyen, dhe sulmuesit vrasës Kristijan Vuljaj dhe Iljir Camaj sollën një triumf të madh për pikën e 16-të nga tetë ndeshje. Deciç ka një pikë më shumë se Buducnost, i cili arriti fitoren e katërt të barabartë kundër Jezera në Berane. “Blutë” festuan me rezultatin 2: 0 me golat e Terzić dhe Božović nga pika e bardhë. E ardhmja ka një lojë më pak. Sutjeska i shkaktoi disfatën e parë Podgoricës – ata festuan bindshëm në Nikshiq për triumfin e dytë të barabartë. Skuadra nga Lješkopolje humbi penalltinë në 1: 0, dhe u vendos nga Vladan Bubanja, Božo Marković dhe Milutin Osmajić. Rudar luajti me Iskra në Pljevlja dhe festoi bindshëm – 4: 0. Vuk Striković njoftoi golin, i cili më vonë u rrumbullakos nga Miljan Vlaisavljević, Nemanja Kartal dhe Behir Tahirovi. Zeta theu Petrovac në fund, pas një presioni të madh dhe sulmeve të vazhdueshme në 20 minutat e fundit. Goran Milojko shënoi golin e fitores me kokë në krosimin e Marko Burzanović nga këndi. Ndeshja e fundit është nën qendër të vëmendjes në Tuzi, midis Decic dhe OFK Titograd.E pra tashme  gjithçka duket qartazi , Deçiqi tanimë , më lojërat  e bukura dhe rrezultative, po kthehet  një krenari  kombëtare  për Shqiptarët  jo vetëm në Mal të Zi , por  edhe  në Shqiperi. Kjo për vet  edhe faktin , kur futbolli    në Shqipëri po lëngon  nga plaga që I ka   kushtuar  politika. Deçiqi kjo skuadër 90  vjeçare  e qytetit të vogël ZShquiptar  në Mal të zi, po b ënë histori  futbolli, tashmë është  në krfye tgë skuadrave eluitare të  futbollit  në Mal të zi.