SKUADRA E QYTETIT TË TUZIT “DEÇIQI” KAMPION I KATEGORISË SË DYTË , DHE NGJITJË  NË ELITËN E FUTBOLLIT TË MALIT

0
390

Preg: G. Vuçaj

Deçiqi në elitë-
Mbas nje viti pune, sakrifice, mund,djerse dhe perkushtim më në fund ia arritëm. Deçiqi është kampion dhe vitin e ardhshëm do të jetë antar i liges superiore. Falenderojmë stafin teknik, lojtarët, tifozët dhe donatorët që ishin pjesë e këtij suksesi. Urime!

Është  ky urimi zyrtar I klubit të futbollit  Deçiqi  I qytetit të Tuzit, I cili   bënë të ditur  arritjen e këtij suksesi  në futbollin e  këtij qyteti.Ndaj dhe redaksia  e revistës “Fjala” I bashkohet këtij   suksesi , duke uruar  djemt   dhe stafin teknik, por edhe presidëntin  Pal Dreshaj  I cili, s’bashku më të gjithë koleget e tij e bëri realitet premtimin , qaë “Anijen e braktisur     në mes teë detit” ta nxjerrin  jo vëtëm në bregë , por realisht një ngjitje e bukur në elitën e futbollit të Malit të Zi.Gjithësesi  ja se si e shkruan shtypi sportive  në Mal të zi  javën e fundit  ku Deçiqi  siguroj  me një barazim titullin kampion në kategorinë e dyte dhe ngjitjen në elitë…. Udhëheqësi Deçiq mbajti një avantazh prej 12 pikësh ndaj Bokelj, dhe Drezga me vendin e tetë mbajti një plus katër në krahasim me Lovcen të nëntë në luftën për mbijetesë – ky është epilogu i dy dueleve të skuadrave nga lart dhe poshtë, i cili përfundoi në barazime.Decic dhe Lovcen luajtën 1: 1 në Budva, dhe dueli mes Bokelj dhe Drezgës në Kotor përfundoi me të njëjtin rezultat.Njerëzit e Cetinjes ende besojnë në mbijetesë, megjithëse është gjithnjë e më pak deri në fund, dhe ata shpresuan që ata të kapnin një lidhje shtesë në këtë raund.Skuadra e Duško Vlaisavljević mori epërsinë ndaj kryesuesit në minutën e 3-të me një gol të Petar Čavour, i cili goditi topin në rrjetë nga postimi i parë, por Tuzani barazoi në minutën e 38-të, kur Kristijan Vulaj ishte i saktë.Në vazhdim, në fushën e dëshpëruar, loja e dëshpëruar e Cetinjes, por edhe një mundësi e mirë që humbi nga rezerva Globarević.Në Kotor, Bokelj ishte në rrugën e tij drejt fitores kundër Drezgës pas një goli të Boško Guzina në minutën e 39-të, por mysafirët erdhën në befasi dhe një pikë shumë domethënëse me një gol të Goran Burzanović në minutën e 65-të .Decic ka 12 pikë më shumë se Bokelj, por shoku më i afërt i liderit tani është Jezero!Skuadra nga Plav zuri pozicionin e dytë në tabelë me 10 pikë më pak se lideri dhe bëri një hap të madh në luftën për barrage me një fitore ndaj Jedinstvo në një fushë neutrale në Podgorica – 0: 1.Triumfi i skuadrës së Milija Savović u soll nga Božo Osmajić në kompensimin e pjesës së parë.Ibar ishte më i mirë se Arsenali në fushën neutrale në Beram me 2: 1, ndërsa Otranto-Olympic i vendit të fundit bëri një kthesë të madhe dhe kompensoi deficitin me tre gola në shtëpi kundër Mornar për fitoren e shpresës – ishte 0: 3 në pjesën e pjesës së parë, 4: 3.Molabećirović shënoi tre gola për skuadrën vendase, përfshirë minutën e dytë vendimtare të kohës shtesë të gjyqtarit, dhe një Divanović. Vukmarković, Bulatović dhe Pešukić shënuan për Mornar në pjesën e parë.Ulqini ka shtatë pikë më pak se Drezga, e cila është në zonën e shpëtimit.