Vasel Muçaj ; Mes dy dashurive , Amerikës dhe Shqipërisë !

0
6064
Kjo është e para intervistë e bisnesmenit të njohur Vasel Muçaj për mediat Shqiptare …

 

Pyetje : Jeni Larguar që në moshen 15 vjecare nga Shtepia , per ku…..?

Pergjigje : Mbasi kam mbaruar shkollen tetvjecare , kam mbaruar shkollen e ndertimit dhe kam qënë konviktor në shkoder mbase mbarimit te shkolles kam shkuar ushtarë 3 vjet në Durrës . Mbas mbarimit të ushtrisë jam caktuar me punua në Hidrocentralin e Komanit ku kam vazhduar edhe universitetin e Tiranes pa shkëputje nga puna në degen ekonomike , deri në vitin 1986 ku jam emëruar ekonomist në tregtin e jashtme deri ne vitin 1992.

Pytje : Më interesantja , dasma juaj e vitit 1982 , dasem pluraliste , më komunista , më të persekutuar e të internuar, guxim realisht per kohen qe flet shume apo jo ?

Pergjigje : Po në vitin 1982 jam martuar por jeta ime ka qënë gjithmonë e pamvarur dhe , nuk më ka impunuar kush më bërë dicka jasht vullenetit tim . Për këtë dhe në dasmen time janë qënë të ftuar shokët e mi pa dallim feje dhe ideje. Nuk po dua me i ba komente shume se nje pjese jane gjalle dhe ka prej atyre qe kane vdek. Por urrejtjen dhe servilizmin i kam urryer në shpirt. Ish Kryetari i këshillit të Bashkuar të asaj kohe më thirri të pakten ka qënë dëshira dhe vullneti jot qe i ke ftuar në dasem , kët djalin që është kthyer nga internimi mos na len mena sherbye si kamarjer . Sot ai shoku jem jeton në Detroit .

Pytje : Thonë për ju se asnjëherë se keni njohur dallimin fetarë në mes njerzve ?

Pergjigje : Të kesh dallim fetarë në mëndje dhe në zemer nuk je njeri dhe nuk njef as fenë , je i pa fe . Ndaj për mua të gjitha besimet dhe besimtaret , janë krijesa të Zotit , kësisoj un i respektoj të gjithë .

Pytje : Si e vlerësoni politiken në Malësi të Madhe ?

Pergjigje : Politika në Malësi të Madhe dhe në shqipëri është lojë dhe biznes .

Pytje : Thonë që Vasel Muçaj jeton mes dy dashurive , për Shqipërin dhe Ameriken, si është e verteta?

Pergjigje : Për mua Amerika është qënë ëndërra ime e cila më është realizuar dhe është pjese e jetes time . Plus kësaj që zoti e ka krijua Ameriken me qënë zoti i tokes dhe është tokë e shejt . Shqipëria është vëndlindja ime , aty u rrita , aty u shkollova , aty u bëra biznesmen ku është sot dhe vazhdoj bizenesin tim ku kam shokët dhe miqt dhe fshatarët e mi që i dua shumë se me duan po kaq shumë , këto janë dashurit e mia .

Pytje : Keni qënë me PD , por jeni larguar , përse ?

Pergjigje : Po aty për një kohë të gjatë kam gjetë bindjet e mia . Më vonë bindjet e mia nuk janë përputhur me politiken e PD , jam afruar me Frymen e re Demokratike ku jam edhe sot .

Pytje : Muçaj Herbes ëmri i kompanise suaj , na fol dicka për këtë ?

Pergjigje : Firmen time Muçaj – Herbes e kam krijuar në vitin 1992 në bashkëpunim me fshatarët e mi . Duke parë se në ato momente fshatarët mbasi u prishen kopërativat dhe , jeta e tyre mbeti pa punë dhe , pa të arrdhme me lindi ideja të krijoj firmen time private më resurset që kishte Malsia e Madhe . Rendisim këtu , siç ishte sherebela dhe kishin mundësi të gjithë me u punësua . Falenderoj zotin që më lindi në kokë , ajo i ide sepse ishin kohë të vështira për fshatarët e mi në atë kohë që , nga ajo ditë dhe deri sot asnjëher nuk e kena braktisë njëri tjetrin , duke rezultuar të sukseshëm .

Pytje : M.Madhe ka shumë bimë medicionale , edhe kompani që merren më këtë , ju ka trembur ndonjëherë konkurenca ?

Pergjigje : Jo mua kurrë nuk më ka trembur konkurenca e ndershme dhe nuk më tremb sepse punoj me këmbë në tokë . Nuk e urrej por e kam në qef konkurëncen .

Pytje : Jeni një mbështetës i perhershëm i artit dhe kulturës në M.Madhe , përse e bëni këtë , kur shumë të tjerë as nuk duan ti’a dinë ?

Pergjigje : Unë nuk jam kursyer dhe kurr nuk do të kursehem për t’ju përgjigjur në c’do kohë më i ndihmuar nga ana financiare . Un e dua artin dhe kulturën , vecanarisht artin dhe kulturën e vendlindjes time M.Madhe . Kjo për shumë arsye , por mbi t’gjitha , për vetë faktin se kultura dhe arti malësor janë një pasaportë kudo që ndodhesh .

 


SHARE
Artikulli i mëparshëmNE PISTEN E VALLEZIMIT , NE RIMINI
Artikulli tjetërRRUGA SHKODER – HANI I HOTIT U NDERTUA NGA NJE I HUAJ
Revista "FJALA" është në treg për shtypin shqiptar, por edhe më gjerë, që nga viti 2012, por nga vlerat që mori dhe ofroi, kjo revistë bashkangjitur dhe me aktivitete social-kulturore, lindi ideja për të krijuar për ju të dashur lexues edhe këte uebfaqe...

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here