“SHKODRA I THOTË JO MARRVESHJES ME GREQINË PËR DETIN”

0
163

Shkodra ka qënë qyteti i përzgjedhur për të protestuar kunder vendimit të qeverisë Shqiptare për marreveshjen e fundit me Greqinë përsa i takon kufirit detar . Aktivistet protestues , u ndalen para instucionit të Prefektures Shkoder dhe me parulla në dorë , por edhe me flamuj kombetarë e këngë patriotike i kanë bërë thirrje rinisë shkodrane tu bashkohet në këtë proteste , sipas këtyre prononcimeve të organizatorve dhe mbështetësve të tyre , këta të fundit serish nën tingujt muzikor janë shperndarë , c’ka kanë bërë qe Policia e Rendit vetëm të mbi’kqyrin këtë protestë nga distanca , fakt ky që tregon qetësine e një proteste qytetare . Gjithsesi , nga protestuesit ështe shprehur : indiferentizmi i qeverisë Shqiptare për të treguar të vërtetën e këtyre bisedimeve mes dy Ministrave të Jashtem të Shqiperisë dhe Greqisë . Kjo protestë sipas organizatgorve do vijojnë në të gjitha qytetet qendër të qarkut . Një nder pikat kryesore që kërkohet është shfuqizimi i një neni kushtetues , ku aktualisht nuk lejohet referendum për kësi rastesh , kjo është e drejtë e popullit jo e qeverive thanë organizatoret e protestes.

Foto gjatë protestes :  


SHARE
Artikulli i mëparshëmKryeministri Rama : Nga muaji mars , oficer sigurie në shkolla
Artikulli tjetërFOTOJA E VITIT / KJO ËSHTË MIKE E LIBRIT
Revista "FJALA" është në treg për shtypin shqiptar, por edhe më gjerë, që nga viti 2012, por nga vlerat që mori dhe ofroi, kjo revistë bashkangjitur dhe me aktivitete social-kulturore, lindi ideja për të krijuar për ju të dashur lexues edhe këte uebfaqe...

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here