PORTRETIZIMI I 11 (LOJTARVE) DEPUTETVE SHKODRANE NE KUVENDIN E RI TE SHQIPERISE

0
611

Ditmir Bushati , kapiten I miniskuadres së kësaj partie, edhe pse minister I jashte në detyrë, edhe pse u vetmburr jo pake per t’kaluaren e fisit të tij, realisht nuk arriti te bëjë diferencen. Madje duhet thënë se edhe kësaj rradhe kur demokratet, thuajse e lëshuan “bostanin” perseri kapiteni Bushati nuk e kalohj shifren e kater deputetve, shifer kjo e arrire dhe në perjullat me të vështira të jetes politike të socialistve, Gjithësesi Bushtaliu minister, duket se tërë inatin e ka me partite e vogla që nuk e
“pyesin” vijne e I marrin mandate deputeti, pa lejen e tij.Megjithëatë Ditmiri per të mbajtur postin e ministrit , duket se ka vetem një shans, jo rrezultatin , por te qenurit Shkodran.

Paulin Sterkaj, Gjithnjë kampion si në sport , ashtu edhe në politike, edhe kësaj rradhe I tregoj rrezultati. E mundi Pd –n në të gjitha njësit administrative.Ndaj jo me kot , Paulini është cilësuar “senator” I M.Madhe.Gjithesesi te shikojme nese edhe në këtë mandate Edi rama do e degjojne per te mos I ndalur investimet në M.Madhe.

Senida Mesi, Se si erdhi dhe u fut ne politikë pakë kush e di. E perzgjollen aso kohe si këshilltare në keshillin e bashkisë Shkoder.Pergjate këtij gjysem mandate si këshilltare, tregoj se është një profesioniste që I ngre mjaftë zellëshëm problemet e qytetarve në këshillin e bashkisë.Ndoshta edhe renditjen e treta, e verteta në listen e socialistve, si gjithë të tjeret mund ta ketë mësuar at natë, kur Ditmiri e lexoj listen në tv , të miratuar nga kryesia dhe Edi Rama.

Luan Harusha,Ngjitje e shpejtë dhe mjaftë productive e shkallve të politikes. Gjysem mandate kryetar komune në rrethina, pakëz drejtor tek Aluizni dhe….Ja ku erdhi mandati I deputetit.Ndoshta Luani është I vetmi deputet socialist I cili per here të pare e merr mandatin, fal mbeshtetjes se elektoratit të tij veçanarisht në rrethina….

Romeo Gurakuqi, lojtari I ri në farmacionin baze të Pd , I cili menjeherë mnori edhe sheritin e kapitenit të miniskuadres se PD.Një intelektual I permasave kombëtare, por realisht deri dje jo shumë I njohur në strukturat e skuadres ku mori drejtimin e saj.Madje duket se ishte pikrisht “shiriti” I kapitenit çka e detyroj kryetarin e Pd Ramiz çobaj të terhiqej si lojtar rrezerve .Dhe ketij të fundit I doli e vereteta në shesh ,kishte pasur të drejtë.

Izmira Ulqinaku, lojtare e re, dikush thot , talent me prespektiv, dikush thotë…Nejse tashme kjo është në farmacionin bazë per ekipin e PD, Edhe kater vite ka mundesi të marrin modelin e një deputetje sulmuese…

Lorenc Luka, e kush nuk e njoh lolin, ish kryebashkiaku , ish kryetar I keshillit të qarkut, tani edhe kjo pune I pati mbetur pa provuar, ja u bë deputet loli, Shkodranet ndihen me se te perfaqesuar. Kaq!

Bardh Spahija, Nje tjeter figure qytetarie Shkodrane, Ketu Basha duket se me porosi të doktorit e ka listuar doktorin e vogel , djalin e kish te mirenjohurit Ali Spahija.

I fundit nga mini ekipi I Pd, është I perjetshmi I demokristianve Nard Ndoka.Këtu Shkodranet I kane venë kapakun tenxheres. Nard Ndoka perfaqeson edhe votat e qytetarve Shkodran edhe te atyre Pukian , edhe Mireditorve të Shkodres , edhe Malesorve, qe per hire te se vertetes Basha si nip Malësie ua ka dite forte këtyre të fundit duke I listuar nën ato rreshta ku veshtire se shkon Pd edhe 10 vite tjera në ato rreshta ku veshtire se shkon Pd edhe 10 vite të tjera sia ia ka nisë punes.

Tom Doshi, Pakë kush e besonte, madje edhe atyre që e deshironin , kishin frike , se nuk do ia arrinte të merrte një mandate deputeti, Kjo per vetë faktin se politika veçanarisht në Shkoder, ishte e nxeht. Dhe më shumë Ps , kishte frike Tomen se PD-n, ndaj edhe e sulmonte. Gjithesesi , gjigandet nuk dorzohen , Sot Tom Doshi dhe partia e tij PSD eshte force e trete ne qarkun Shkoder, Nje arritje , por dhe nje paralajmërim, po vjen PSD me Tom Doshin…

.

Agron Cela,Deputeti I LSi jo vetem qe nuk zhgenjeu mbeshtetesit e tij, por edhje kesaj rradhe tregoj qe LSI në Shkoder ka si personifikim me emrin e tij.Ne realitet në M.Madhe Lsi si ish force e pare , nuk e tregoj vitalitetin e saj.

SHARE
Artikulli i mëparshëmPetrit Vasili Deri Te Merkuren Kryetari I Lsi
Artikulli tjetërBURRI 1 METROSH QE BERI TE “ULET” NE GJUNJ DEPUTETIN TOM DOSHI

Revista “FJALA” është në treg për shtypin shqiptar, por edhe më gjerë, që nga viti 2012, por nga vlerat që mori dhe ofroi, kjo revistë bashkangjitur dhe me aktivitete social-kulturore, lindi ideja për të krijuar për ju të dashur lexues edhe këte uebfaqe…

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here