PENA SHQIPTARE , MYSAFIRE POETJA DAVA GJOKA …

0
460

Dallgët e Jetës , është titulli i vllimit poetik , të parë i autores Dava Gjoka . Promovimi i këti libri është organizuar këto ditë në kryeqytet në prani të një numeri të konsidurueshëm autorësh dhe lexues të poezisë . Këtë moment autorja Dava Gjoka e ka cilësuar si më të rëndësishmin e jetës , ndaj këtë gëzim poetja e ka ndarë me miqtë dhe lexuesit e saj . Kësisoj revista “FJALA” me qëllimin dhe misionin , që keto çaste emocionante të autores , ti përcjell tek lexuesi i gjërë , e pranuam autoren si mysafire ne faqen tonë Pena Shqipetare . Më poshtë po botojmë këtë cikel me poezi të autores Dava Gjoka …

 

 

NE ENDERR ME PRIT 

Me thuaj naten e mire               
Te t’them neser miremengjes
Ti e di o shpirt 
Se per ty une vdes

Mua gjumi nuk me ze
Ti pa me uruar
Dhe pastaj dua te fle
Me ty dashuruar

Naten e mire o shpirt
Une po te uroj
Ne enderr me prit
Se shume te dashuroj

Tirane shtator 2017 “D”

VEC DASHURIA QENKA KESHTU

Si nuk pyet kjo dashuria
As per moshe, as per largesi
Krejt mi mori mend’ e mija  
Mendja m’rri vetem tek ti

Dashuria s’pyet per moshen
As per largesi nuk pyet shume
Ndaj dhe ne sfiduam kohen
Dhe ti shpejt erdhe tek une

Per largesi s’pyet dashuria
Ti atje e une ketu
Ndaj mi mori mend’ e mija
Vec dashuria qenka keshtu

Tirane shtator 2017 “D”

DO T’PENDOHESH

Shume u deshem ne te dy
Lidhem zemrat besa bese
Ti betoheshe per keta sy
Do te t’dua gjer’sa t’vdes

Te dy ne e lidhem jeten         
U betuam se bashke do t’vdesim
Por ti kurre s’ma the t’verteten
Me le mua e more tjeter

Une te desha me gjithe zemer
Nuk e di pse mu largove
Zemren lidhe me nje tjeter
Mua shpejt ti me harrove

Ti nje dite do te pendohesh
Per gjithcka qe m’bere mua
Dhe me vone do te kujtohesh
Sa t’kam dashur e te dua

Tirane 6 gusht 2017 “D”

DASHUROJ VEC ME ZEMER

Edhe pse nuk flas
Edhe pse s’shikoj
Dashurine ne zemer 
Thelle e perjetoj

Ah dashuri e verber
Ti c’me bere mua
Kurre me sy s’te pashe
Dhe kurre s’munda te t’them te dua

Te dua o bukuri
Vec zemra ty te tha
Se keta syte e mi
Nuk shohin asgje

Vec zemra po te flet
Dhe te thote te dua
Ah dashuri e verber
Ti c’me bere mua

Te dua me shpirt
Te dua me zemer
Ah moj dashuri e verber
Si nuk munda te t’flas ne emer

Tirane gusht 2017 .”D”

TE DUA

Ate dite kur u ndame
Ti bere disa hapa
Une ecja pak
Dhe koken ktheja mbrapa  

Te dy vazhduam rrugen
Deri sa s’u pame me
Dhe mua prap me dukej
Sikur larg me therriste nje ze

Te dua o zemer
A me degjon
Le ta marre vesh bota
Se ky shpirt vec ty te dashuron

Tirane gusht 2017″D”

PRANDAJ THUAJ VETEM ZONJE

Femra eshte si xixellonje
Edhe naten ben drite pak
Prandaj thuaj vetem zonje 
Dhe jo grua e vjeter plake

Edhe kur vitet kalojne
Femra mbetet prap e re
Prandaj thuaj vetem zonje
Dhe jo grua e vjeter je

Nuk ka moshe kurre per nje femer
Qe ti thuash grua plake
Dashuria qe mban n’zemer
Kurre ate se le me u plak

Tirane gusht 2017″D”


LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here