NIKOLLA SPATHARI , SHKRIMTARI QE SHKRUAN PER MALESINE SIC E KA NJOHUR AI

0
355

Nga : Gëzim Vuçaj 

Ra një sebep , pra ishte një rast dhe , ja u takuam me disa miq pas shumë vitesh , me të tjerë natyrisht ky ishte një takim i zakonshem . U promovuanë në qytetin e Shkodres tre libra njëherazi të shkrimtarit Nikolla Spathari , ndaj duket se po njëherazi miqt kishin menduar tre çertifikata Mirenjohje . Keshtu shoqata e Shkrimtarve të Shkodres me kryetar z. Zija Vukaj i akorduan titullin e mirënjohjes , po keshtu edhe lidhja e shkrimtarve të M.Madhe me kryetar z. Kadri Ujkaj ndersa kryetari i shoqates atdhetare “Malesia” , njekosisht edhe organizator i këtij eventi z. Ilmi Kurti . Pra një nderim dhe respekt i vaçantë për shkrimtarin Nikolla Spathari . Në këtë promovim ishin vecmas kolegve shkrimtar nga Shkodra , dhe nga M.Madhe dhe nga qyteti i Durresit , qytet ku shkrimtari Nikolla Spathari prej vitesh e drejton klubin e shkrimtarve të qytetit bregedetar . Natyrisht një respekt të vecante , të merituar pa medyshje ia dhane me pjesmarrjen e tyre edhe deputeti i Qarkut Shkoder Paulin Sterkaj , kryetari I bashkisë M.Madhe Tonin Marinaj , ky i fundit në pershendetjen e tij u ndal tek njohjet e vjetra me shkrimtarin Nikolla Spathari , duke e cilësuar këtë të fundit si nje nga potencialet intelektuale me vlerë M.Madhe dhe jo vetem . Ndersa vetë shkrimtari dhje publicisti Nikolla Spathari u ndje tejet i lumtur që pikrisht ne pragë të ketyre festave të fundvitit , të nderohet dhe vlersohet kaq shumë nga qyteti i tij i dashur Shkodra , ku kaloi rininë , por edhe nga vendlindja M.Madhe , ku jo më kot I ka kushtuar edhe librin M.Madhe siç e njoha unë .

Foto gjatë aktivitetit : 

SHARE
Artikulli i mëparshëmSot jemi të gjithë Florenc
Artikulli tjetërURIM NGA ZV.KRYETARI I BASHKISE M.MADHE : GËZUAR KRISHTLINDJEN !
Revista "FJALA" është në treg për shtypin shqiptar, por edhe më gjerë, që nga viti 2012, por nga vlerat që mori dhe ofroi, kjo revistë bashkangjitur dhe me aktivitete social-kulturore, lindi ideja për të krijuar për ju të dashur lexues edhe këte uebfaqe...

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here