Ne vend te leksionit per shkenca politike, nga Pjeter Vukaj …

0
222

PLURALIZEM QESESH
Ky dimer,ishte i thate,
Kete na e tregoi lumi…
U zvogelua,gati sa nje vade…
Shelgjeve,shume dhurata iu pruri.

Qese boshe,iu dhuroje falas shelgjeve,
Lekunden degeve,si flamuj shumengjyresh partishe…
Anash,majtas,djathtas,shishe boshe ,mbetje…
Sa ngjajne keto mbetje me ne kopene ne fushate…
Era luan me keto qese boshe te thata si politika…
Sic luajne politikanet me ne popullin…
Qeset,i kane cmushur,politikanet,trafikantet,mafjozet…

Edhe flamujte e partive,jane si keto qese pa sagje.
Pluralizem qesesh…
Ne sheshe,lumturma,
Princat e kopese,i kane hapur shtigje e prita lumturmes…
Lumturma,fryhet si lumi kur bie shi…
Permbyte si lumi…
Deget e shelgjeve,lekunden sa majtas,djathtas
Si analistet`epamarur` te ngjyrave te qeskave…
Me fjalet e tyre boshe,mbushin qeset…
Te varura jo rastesisht,si qeset ne deget e shelgjeve…

Lumi,ka lene qese te varura,ne dy ane
Edhe shtrati ne mes,ka shume mbetje dhe qese…
Si flamuj partishe te vogla xhuxhe…
Po fole te verteten,mbetesh me qese bosh…

Prape gjithnje e po thahet lumi…
U be sa nje vije uji
Sa me shume zvoglohet,aq me shume ,dalin mbetje dhe qese boshe…
Valviten degeve si rrecka fajtoresh

Lumi po shterron,si shpirti i politikaneve dhe atyre qe kane shume para …
Po veshet me ngjyra te bukura mjerimi
Lumturma,u be me e rrembyeshme,si lumi ne vjeshte

Populli pa para,qesembushurpak,ne dyqanet me liste
Varferohet,zvoglohet,thahet si ky lum cdo dite
Ushqehet,me gazeta,lajme,kotsi,analiste…
Ah c`vend`ibukur`,mjerisht per guite…. nga Pjeter Vukaj…

PER MUA,TE MOS VOTOJE AS NJE INORANTE AS INJORANT…
Mbreme,s`e prisja,u bera deput  et
Se si ishte per mua kjo nate…../
po ua tregoj,s`po e mbaj sekret
Se si e mora kete mandat…

Nuk bleva vota,si disa te tjere…
As qe u cierra ne fushate
As jam shitur as jam blere…
Si fitova,une,kete nate///

Bera nje poster,shkrova shkurt,jo gjate…
Posteri ishte i madh,me disa metra siperfaqe….
I vendosa ne cdo shesh, ne cdo fasade…
Ne cdo rruge,ne cdo lagje…

C`shkrova une,ndryshe me cdo kandidat…
Me keto fjale,fitova vota shume….
PER MUA TE MOS VOTOJE ASNJE INORANTE AS INJORANT…
…te gjitha votat i mora une…

Te gjithe mendonin se jane,te zgjuar,te ditur…
Se eshte injorat se pranoje askush…
Une kete as qe e kisha menduar as pritur…
Per mua kutia plot vota u mbush…

Te fitoja,s`kisha edhe aq deshire…
Eshte pergjegjsi.Per mua pak zgjati…
Me duket se s`po ndjehesha mire…
U zgjova,me kaq me mbaroje mandati…

Ne enderr,mora vota kaq shume…
Per kete fitore,as qe enderroja,as qe isha i etur…
Kam pare depudet ne Kuvend,ne gjume…
Disa mandate,vetem kane fjetur…

Ne vend te leksionit per shkenca politike,nga Pjeter Vukaj…


SHARE
Artikulli i mëparshëmBURRI 1 METROSH QE BERI TE “ULET” NE GJUNJ DEPUTETIN TOM DOSHI
Artikulli tjetër5 Poezi nga Lili Bimi
Revista "FJALA" është në treg për shtypin shqiptar, por edhe më gjerë, që nga viti 2012, por nga vlerat që mori dhe ofroi, kjo revistë bashkangjitur dhe me aktivitete social-kulturore, lindi ideja për të krijuar për ju të dashur lexues edhe këte uebfaqe...

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here