NDUE FTONI , NJERIU QE PARAJA NUK IA “ERRESON” SYT ….

0
1453
Nga : Gezim Vuçaj

Shqurku , eshte festa e Shoshit dhe ku ka me bukur se kur kjo feste fale njerit prej bijve te kesaj zone dhe pikrisht Ndue Ftonit , te festohet ne keto permasa , ku mysafir kane qene ministri i brendshem Dritan Demiraj . Por edhe , artist te kenges dhe humorit perfaqesues te mediave e mjafte te tjere …. Ne kete mbremje feste te zones se tij , biznesmeni Shqiptaro – Amerikan Ndue Ftoni , duke treguar se eshte njeri nder bijet me te mir te Dukagjinit dhe Shkodres , duke treguar se paraja nuk ia ka erresuar syte , cka random ndolle tek disa te tjere , por mbi te gjitha mund te vleresohet fakti se zemren e ti te madhe , te bardhe , paraja e fituar me djerse dhe sakrifica ia ka mundesuar , te tregojne ne realitet shpirtebardhesine e tij …. Ja teksa ka marre mikrofonin ne dore Ndue Ftoni , tashme mbase fale edhe te qenurit pronar e nje media ne Amerike per Shqipetaret pa pertese ben edhe detyren e moderatorit te festes se Shqurkut … Me tej gjith per te gjith e ne vecanti per njeriun e dashur te artistve dhe gazetarve Ndue Ftoni ….. Kenga e Bujar Qamilit eshte mezja e kesaj mbremje , por edhe humori i Bes Cinarit , edhe kenga e te talentuares Elvira Fierza edhe … Natyrisht kjo darke festive mori tjeter permase teksa ne tryeze me te gjithe eshte ministri i brendshem Dritan Demiraj , dhe po me te gjithe nje foto , eshte nje kujtim i bukur ne kete mbremje ….

– Nga : Ramazan Çeka
– NDUE FTONI , SA HERE N’SHKODER VJEN …

 

Sa herë që z.Ftoni vjen në Shqipëri, pra në Shkodër, ai para largimit shtron rregullisht sofrën bujare për t’u takuar me miq e shokë, si dhe personalitete të kulturës dhe artit, duke e kthyer këtë sofër në një festë thellësisht shqiptare me këngë, valle, folklor dhe humor, që tregojnë jo vetëm ndjenjat dhe dëshirat e këtij burri, por mbi të gjitha idenë e madhe të bashkimit vëllazëror.Në këtë sofër çojnë dollitë e tyre edhe personalitete të shquar, kontribues të kulturës shqiptare, por këtë herë për këtë mikpritës bujar, ilustrimi më i bukur dhe falenderimi më i ngrohtë që i bënë të pranishmit, ishte edhe pjesëmarrja e Ministrit të Rendit z.Dritan Demiraj.Respekt të madh me shumë konsideratë për këtë burrë të suksesshëm me banim në Amerikë, i cili është një ndër biznesmenët më të fuqishëm në Detroid dhe Michigan, por mbi të gjitha me një stacion televiziv shqiptar, ku promovohen vlerat e kombit tonë, duke u bërë kështu një ambasador i vërtetë. shqiptaro-amerikan.

– Nga : Lulash Brigja
– MIQ PER FESTE TEK NDUE FTONI …

Sot fjala ime e pare ështe ..Me zemër te mire festën Fisi i Shoshit..
Mbrëme isha pjesë e një mbrëmje të veçante..ne ambjentet e Resorant “Blini,,
Traditë , bujari ,kulture , art ,muzike ..
Një familje Shoshjane festonte Shqurkun në Shkodër.
Nje burre Dukagjinas vinte familjarisht nga Amerika për të festuar me vëllezër , miq , kolege .
Shkodra hap syte para krenarise dhe traditës të maleve..
Guximi i Shqiptarit, .Ora e gjalle e malsorit , ndihma e Zotit jane ato cilsi që e bëjne Z Ndue Ftoni fenomen..?
Aty ishin mjaft figura elitare që festën e kthyen në Spektakel :

Ministri emblematik Dritan Demiraj…
Mjeshtri Bujar Qamili…Grupi Treva dhe Elvira Fierza
Aktoret e humorit Gëzim Kruja ..Besnik Çinari dhe grupi Gaz e maraz..
Gazetari i njohur Ilir Buçpapaj nga TVSH. por edhe stafet e TV Kopliku ,Blue Sky. .
Shume miq e koleg ,nuk lë dot pa përshendet .zj Rajmonda Marku, z.Arben Mazi ,z. Gjovalin Dushaj ..
z Pjeter dhe Arben Matusha
Poeti Ramazan Çekaj.. ..rapsodi Mhill Çuni. dhe publicisti Ilmi Kurti
Miqte e mi z Ndue Sanaj e Gëzim Vucaj..
Le te thot kush të dojë jemi në kohe moderne ,por tradita mbetet , tradite..
Le të tundin diplomat , dhe të mburren me karrigen pseudointelektualet…por.njerzit me zemër të madhe bëjnë diferencen..
Me zemër të mire festa Shoshianve. .
Respect për ju z.Ndue Ftoni ! 


SHARE
Artikulli i mëparshëmBESA – BESNIKU I SKENËS SË HUMORIT
Artikulli tjetërBUJAR QAMILI : “SUPRIZA JO E ZAKONSHME QE PERLOTI GRUAN”
Revista "FJALA" është në treg për shtypin shqiptar, por edhe më gjerë, që nga viti 2012, por nga vlerat që mori dhe ofroi, kjo revistë bashkangjitur dhe me aktivitete social-kulturore, lindi ideja për të krijuar për ju të dashur lexues edhe këte uebfaqe...

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here