MISS BJESHKA DHE MISS ORGANIZATORJA

1
1528

Reportazh nga  : Gëzim Vuçaj 

…. U nisem , me heret se shumë të tjerë nga qyteti i Koplikut drejtë qafes së Perdolecit. Ishte pervoja e viteve tjera , se po nuk shkuamë heret , do të kemi veshtire per automjetin . U ndalem në selcë, sa per të “zgjuar” moslodhjen , këtu një kafe është domosdoshmeri… Pas kësaj vijuam rrugen mes maleve kryelartë , Ramizi , njëri nga ne e kishte për here të pare dhe nuk përtonte të bente foto gjatë rruges . Ne dy të tjeret e njjihnim mire këtë rrugë ndaj nuk na bente shumë pershtypje . Ja dhe qafa e perdelecit , shkolla që mbanë emrin e Luc Agrajes , një shkollë e mirembajtur mire sikur na thotë , kjo tokë ka lindur djem dhe vjaza personalitete , si , Luc Agraja I pa diskutueshem ne fushen e arsimit,, Angjelin Perlocaj , I vacant në artin e baletit , Klement Tinaj aktor holliwoody , Rush Dragu , njeri nga themeluesit dhe vijuesit e Logut , ish kryetar komune ne kelmend , gazetar I njohur ne Amerike .. E lista do vijonte gjatë…

U TAKUAM ME …

Kryetari i bashkisë Tonin Marinaj , por edhe drejtues te tjere , si prefekti Paulin Radovani , kolege gazetar e artiste, të gjithë këtu takohemi dhe , në qender të bisedave, ose si I themi nganjehere , kryefjala e bisedave është Logu I bjeshkve… Batutat , mes njëri tjetrit, ne gazetaret , jemi si gjithënjë opozitaret , kjo edhe per një realitet , se opozita , as në keshillin e bashkisë nuk ishte prezentë në perfaqesim…Pushtetaret , nuk mungojnë të bëjnë detyren.. Por edhe në bëmë tonen..nuk u turrem për të mësuar se ku është shtruar dreka nga bashkia se , këtë turrje e bëjnë ata.. të preveligjuarit…Ja tashme bisedat po nderpriten se po fillon të gjemojne mallet , po zbresin nga bjeshket në potolog…..

…..ZANAT E BJESHKVE DHE …

Kanë zbritur nga bjeshket e namuna , këtu në këtë potolog, në qafen e perdelecit , këto vajza , njëra më e bukur se tjetra. Sejcila prej tyre ka një synim , jo si dikur per të vënë në garë djemt e fshatit , se cili prej tyre do ta gjuante me guralec per t’ia kthyer mendjen , por kësaj rradhe per të bindur jurinë se cila prej tyre është më e mira , për tu shpallur MISS. Dhe ja , këto të tria I kanë bindur….

….. DILA VACAJ MISS ORGANIZATORJA

Ne afishen e prezantimit të programit për MISS bjeshka 2017 , të vendosur në vendet publike nga Bashkia M.Madhe krahas shumë emrave , që edhe ata vetë , mbase janë të bindur se ka shumë të tjerë që duhej të ishin në listen e organizatorve por …nejse , kjo është çeshtje tjeter . Aty ndodhet edhe emri I Dila Vaçajt . Pa diskutim që është puna e saj e pa lodhur , pervoja e fituar nder vite pasioni dhe perkushtimi për këtë event , çka ka bërë që nese duhet pranuar që kishte pakëz art, këtu është profesionale e Diles. Gjithëçka e vënë me kujdes në vëndin e duhur . Ndaj vajzat bukuroshe , profesores së tyre , jo më kot I thonë : MISS Organizatorja . E meriton , realisht këtë….

MASKIMI ME GJETHE PER T’MOS NA DIKTUAR ARMIKU

Nuk dua te them se sa dhe si duhej menduar , më heret për të krijuar kushte për vete drejtuesit e Bashkise , por edhe per gjithë ata njerz të cilet kishin menduar se po e lënë vapen në qytetet e tyre , të pakten per një dite , por jo . Shikojeni këtë pamje në këtë foto , Tamam si dikur në zbor , ku komandantet dhe komisaret , jepnin komanden , maskim me gjethe dhe bar per të mos u diktuar nga armiku . Në fakt në zone kufitare ishim … e pra keta njerz , dhe vete drejtuesit meritonin të mos rrinin në pishak Dielli . Nuk besoj se eshtë e pa mundur të griheshin tenda provizore …

MES MIJERA VETAVE ISHIN EDHE DISA NGA …

Agron Isufi , ky qytetar I mire I Shkodres , njëri nga miqt e mi , I cili fal pasionit , nuk “mungon” thuajse në asnjë event, qoft ky sportive , po kështu edhe kulturor , ka ardhur nga Shkodra ne qafen e perdelecit . Ndihet mjaft I emocionuar , natyra dhe vajzat bukuroshe , janë në sinkron me njëra tjetren …. Nderkohe që në cep tjeter të logut , si gjithënjë me sportivitetin e saj , intelektualja e pa lodhur dhe , gjithënjë mospushuese Artrida Ferketi , nuk u “dorzohet” rrezeve te diellit , qendron pa pertesë gjithë këto orë , duke ndjekur gjithë veprimtarinë . Ndihet e entuziazmuar per bukurinë e natyres dhe të “zanave” të bjeshkve tona…. , por edhe Sabahu , punojsi i policisë bashkiake , nuk e ndjen lodhjen. Ti sherbesh një eventi per mbarvajtjen sa më të mire, është më shumë se detyrë…

NE JEMI TE GJITHA TE BUKURA …

Teka po intervistonim , gjatë aktivitetit vajzat konkurente per Miss Bjeshka , mjaftë prej tyre por edhe nga grupi I këngetarve dhe valltarve shprehen teper të gëzuar që po performojne artin dhe bukurinë malesore…Ne jemi të gjitha të bukura shprehen .. vajzat , zanat….

 

TALENTE SI KLEMENT TINAJ…

I tjesht , I dashur plot gjalleri dhe komunikim … të gjitha këto që natyrshem janë shumë pakë per ti patur si element të një portreti per këtë super talent të hollywoodyt… Por tashmë edhe një kandidat per kongresmen në shtetin e Kalifornisë …

LARGOHEMI….

Natyrisht , pas një superlodhje fizike , duke filmuar , duke fotografuar , duke u ndalur dhe biseduar me mjaftë jo vetem prej artistve dhe misseve , por edhe me qytetar , të ndryshem e pushtetar… Vjen momenti për tu larguar.. Ndonse ne kamer , në bllokun e shenimeve kemi , mjaft copëza të bukura , por edhe detaje të tjera si … U holl për diskutim një mendim , a duhej a po jo Prifti te mbante mesh.. Shume tjere than , jo nuk është vendi , ndersa une them që njerzit e Zotit e kanë vendin kudo , ata jane udheheqesit shpirteror.. Nuk I prishnin pune asnje besimtari tjeter jo katolik , po te mbahej edhe mesha..Gjithesesi kjo ishte tem e gjërë diskutimi…Ndoshta keto raporte
kane vend tjeter per tu ruajtur… u larguam… në fakt për mua pika më e dobtë nese mund të themi ishte , koncerti artistik , një “çorbëzim”  , me folk , me … mendimi dhe kësaj rradhe , kryebukuria mbeten natyra dhe zanat … vitin tjeter ndoshta ndryshe….!?


1 KOMENT

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here