Marjan Junçaj pritet të jetë Kryetari i ri i Komunes – Tuz

0
165

Revista “Fjala” mëson natyrisht jo ënde zyrtarisht që në Komunen e Tuzit drejtimi do merret nga DPS e perfaqësuar nga : Nënkryetari i Këshillit Rinor të DPS-së së Tuzit Marjan Junçaj ka shumë gjasa të jetë kryetari i komunës së Tuzit .

Që nga data 26 nëntor , ditë kur jane mbajtur zgjedhjet në komunen e Tuzit , ku Shqiptaret ndonse trumbetonin me të madhe se do te ishin fitues në këto zgjedhje, jo vetem që nuk arriten te rrezultojnë fitues, por as edhe mundësinë më të vogel , per të qënë pjesë e ndarjes së “tortes” së pushtetit nuk u bënë.Veçse duhet theksuar fakti se perseri janë të gjitha mundësit që postin e kryetarit të komunes së Tuzit ta marrin një Shqiptare , dhe pikrisht bëhet fjalë per Marjan Junçaj i DPS, pasrti kjo e Gjukanoviçit . Aktualisht , Junçaj përndryshe është Këshilltarë në Ministrinë e Financave të Malit të Zi . Nderkaq nga burime jo zyrtare mesohet se vendin e nënkryetarit do ta ketë Partia Boshnjake , ndërsa Unioni Demokratik i Shqiptarëve do të mbajë kryetarin e Kuvendit . Kësisojë pushtetin në komunën e Tuzit , Komunë e Kryeqytetit , do ta vazhdojnë partnerët e deritashëm , DPS-ja , Partia Boshnjake dhe UDSH-ja , së bashku edhe me Socialdemokratët .Të gjitha këto parti s’bashku në zgjedhjet lokale të 26 nëntorit , DPS-ja ka fituar 14 mandate , Partia boshnjake 3 , UDSH 2 dhe Socialdemokratët 1 mandat . Eshtë ky konfirmimi , ende jo zyrtar per revisten “Fjala”, por gjithësesi tashme pritet që pas rakordimeve politike shume shpejt të mblidhet kuvendi i komunes së Tuzit dhe të konfigurohet qeverisja në këte komunë Shqiptare , në Malin e Zi .

SHARE
Artikulli i mëparshëmNë kafenenë përkashi
Artikulli tjetërZIJA VUKAJ : ME “MESHARIN” I BEHET NJE SHERBIM GJUHES SHQIPE
Revista "FJALA" është në treg për shtypin shqiptar, por edhe më gjerë, që nga viti 2012, por nga vlerat që mori dhe ofroi, kjo revistë bashkangjitur dhe me aktivitete social-kulturore, lindi ideja për të krijuar për ju të dashur lexues edhe këte uebfaqe...

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here