Lopët në rrugen tonë , po ne …?!

0
216

REAGIM I INTELEKTUALES ARTRIDA FERKETI

Shume jane arsyet qe mund ta prishin qetesine e dites , por kur kjo ndodh nga kafshet eshte deri diku qesharake . Ndodh te kesh fjetur keq naten , te jete prishur kondicioneri, te martohet komshiu ne lagje e sic thuhet 2 martohen e 100 terbohen, te kete pickuar nje mushkonje , te gjesh gomen e makines ne disk e ke nevoje urgjente me shku diku , te bllokohesh ne trafik , te fillosh diten me lajme te kronikes se zeze aksident apo lloj lloj qe ta prishin shijen e nje dite te qete. Besoj se shume njerez jane perball me bllokimin e rruges nga kafshet e sidomos rruget qe te cojne ne plazhe ku trafiku eshte edhe me i renduar. Ne fakt une nuk do merrem me lopet , bile bile as me te zotet qe te shohin ne kokerr te syrit e nuk tentojne me i ngut lopet drejt kullotes . Keta te fundit kaq gjykojne , pa mendu se ky bllokim i rruges nga keto kafshe mund te shkaktojne si jo pak here aksidente me pasoje vdekjen. Problemi eshte qe mos ti prishim pune askujt as lopes se fshatarit qe e ka burim jetese , as qytetareve qe duhet ta kene rrugen te lire . Ka menyra per te gjet rruge dytesore brenda nje rregullore te qarkullimit rrugor ku ndahen rruget per kafshet e rruga per automjetet . Lopa drejt kulloses mund te shkoje e qete pa u turbullu nga borite e makinave te cilat shpeshhere acarojne shoqeruesin e lopes . Lopa ne rruge te vet e ne në rrugen tone ! Sa mire ! Se mos po kerkojme ndonje gja te parealizueshme? Apo hajt se 2 muaj vere jane duroni ? Apo sa kerkesat i keni ? Sidoqe te gjykohet uroj te mirekuotohet per ndonje zgjidhje oputune nga njerezit e jo nga lopet se ata drejt kulloses do shkojne se do shkojne.


SHARE
Artikulli i mëparshëmShahu dhe Shkolla
Artikulli tjetërDUHET NJË “ZEMËR NUDO”
Revista "FJALA" është në treg për shtypin shqiptar, por edhe më gjerë, që nga viti 2012, por nga vlerat që mori dhe ofroi, kjo revistë bashkangjitur dhe me aktivitete social-kulturore, lindi ideja për të krijuar për ju të dashur lexues edhe këte uebfaqe...

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here