KËNGA LABE , FYELL MALI

0
159
Namik Selmani – Boston , USA

 Kënga labe , fyell mali

Kur nis labi të këndojë, heshtin zogjtë nëpër çerdhe
Dallgë e lartë atje në Jon kërkon busull të gjejë dete.
E zgjon gjethe, lulon lule, trëndëlina çel në dimër
Kënga labe, na ngroh supe, gaz e fllad ai zë i virgjër.
Sup më sup si lisa mali, zë më zë si dritë ylberi.
Udhë pa ferra te livadhi, mollë e ëmbël te sepeti.

Një kurorë në duar vajze, stërrall e zjarr në gjokse trimash
Shatërvan me manushaqe, hark i zjarrtë vetëtimash.
Kur ia marr te lesë e stanit, shkëmbi bëhet si petale
Kënga labe, fyell mali, është melhem, flori për halle
Dorë që merrka forcë te dora, hap që bëhet më i fortë
Kënga labe, është kurora që në zemra mbretëron.

Është gjëmim i historisë, është baruti i një pushke
Përqafim i dashurisë, na e bën natën fushë me lule.
Është majë e ëndërruar, psherëtijnë fusha, brigje.
Për kurbetin e mallkuar, thurin nënat këngë me ligje.
I hap krahët si shqiponja qelqëron në deje zemre.
Pasaportë që s’njeh dogana, sokëlllimë që shkon në breza.


SHARE
Artikulli i mëparshëmNë zemër kam ndezur zjarrin e dashurisë
Artikulli tjetërDita Nderkombëtare e Radios / Aktivitet në Presidence
Revista "FJALA" është në treg për shtypin shqiptar, por edhe më gjerë, që nga viti 2012, por nga vlerat që mori dhe ofroi, kjo revistë bashkangjitur dhe me aktivitete social-kulturore, lindi ideja për të krijuar për ju të dashur lexues edhe këte uebfaqe...

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here