FARIDA RAMADANI : PUSHOJ DUKE LEXUAR DHE SHKRUAR …

0
255
  • Intervistoi : Gëzim Vuçaj 

Pyetje : Jeni poete dhe publiciste e njohur, me shume ju “djege” vapa e poezise apo kjo aktualja ?

Përgjigje : Poezia për mua është perherë e freskët dhe më jep përhere energji pozitive
e gjithë vera per mua është galeri lëvizjesh sa më pushime po aq me aktivitete ku kam marrë dhe çmimin në Pejë nga Shoqata e Shkrimtareve të Pejes dhe Shoqata Klementi XI nga Suedia .

Pyetje : Jeni me pushime , ku dhe si ?

Përgjigje : Duke  qënë se pushimet janë relaks dhe të rigjadherojnë energjitë per krijimtari dhe aktivitete shoqerore dhe sociale . Edhe unë si shumë kush tjeter vlersova se duhet të pushoj. Pastaj se ku dhe si, kjo nuk ka rendësi per lexuesin tuaj, por e konsideroj te dobishme , që unë krahas relaksit, edhe energjitë janë në funksion të krijimtarisë sime . Gjithësesi tani ndihem mirë dhe bukur. 

Pyetje : Jeni mesuar të jeni aktive , pra në lëvizje … pushimet ju duken si nje”burgosje” ?

Përgjigje : Përherë shfrytezoj kohen edhe për krijime edhe për angazhime biles sapo kam nënshkruar dy projekte qe do marrin jete me vone . Por këto nuk do të jenë të vetmet impenjime të miat , mbasi krijmtaria për cdo krijues është përherë një rrjellë e cila të merr me vehte .

Pyetje : A po shkruani a po lexoni , apo te dyja…?

Përgjigje : Po , nuk u ndahem as njëres dhe as tjetres . Që të shkruash , nuk do thotë të mos të lexosh , për kundrazi leximi është kulturë , për ndryshe nëse nuk do të lexonim , atëhere pse duhet të shkruanim !? Unë nuk kam mendimin se në pushime , duhet mos lexuar , biles leximin dhe të shkruarin e vlerësoj një pushim duke punuar , cka do të thotë vlerë dhe c’lodhje .

Pyetje : Kujt i thoni , mirmengjes dhe naten e mirë në facebook ?

Përgjigje : Nuk e aplikoj shpesh sipas rastit por përherë njerzve që më bëjnë të ndjehem mirë . Ndonjeherë ua them një mirëmengjes dhe , një mirëmbrema atyre mikeshave ose dhe miqëve që nga “punët” e shumta bëjnë sikur harrojne të komunikojne , ose të përshendesin , përse jo edhe të t’përgëzojnë për arritjen tënde .

Pyetje : Cfarë të shqeteson ? 

Përgjigje : Më shqetesojnë njerëzit injorantë dhe ato që merrem me punët e të tjereve si “sport i preferuar” i tyre . Gjithësesi , unë nuk e vras mendjen të shqetësohem fortë nga kjo kategori njerëzish , ata këtë profesion kanë zgjedhur .

Pyetje : Projektet tuaja cilës fushë i perkasin ?

Përgjigje : Një projekt me gratë potenciale të qarkut Shkoder ku do zgjerohet në bashkitë M.Madhe , Puke dhe  Vau Dejes . Projekti tjetër mjedisor me rininë . Të dy këto projekte më obligojnë të rrisë pergjigjësine time intelektuale , mbasi nuk është e lehte të portretizosh personazhet e spikatura të grave që ka qarku i Shkodres . Ndërsa projekti tjeter me rininë dhe për rininë më bënë të rikthej kujtesen time tek gjallëria rinore për të shpalosur vlerat reale të rinisë sonë .

Faleminderit për intervisten !

Faliminderit dhe juve !

 


SHARE
Artikulli i mëparshëmMISS BJESHKA DHE MISS ORGANIZATORJA
Artikulli tjetërJETA DUHET JETUAR …!
Revista "FJALA" është në treg për shtypin shqiptar, por edhe më gjerë, që nga viti 2012, por nga vlerat që mori dhe ofroi, kjo revistë bashkangjitur dhe me aktivitete social-kulturore, lindi ideja për të krijuar për ju të dashur lexues edhe këte uebfaqe...

LINI NJË KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here