3.6 C
Koplik, AL
E shtunë, 20 Janar 2018.

Zemra e zjarrtë e Poetit , Leksikografit dhe Atdhetarit Sadulla Zendeli-Daja

Shkruan : Viron Kona (Duke lexuar librin e S. Z. Dajës “Dëgjoni zemrën time!”, botuar nga “Toena”, paraqitur në Panairin e Librit, Tiranë, 17 nëntor...

MALËSORË I SUKSESËSHËM

Pergaditi : Ilmi Kurti  Në zemër të gadishullit të Ballkanit ngrihet madhështorë një masiv i madh malesh që njihen në hartë me emërtimin Alpet e...

Zija Vukaj Intelektual i Përmasave Kombëtare …

Nga : Ilmi Kurti  Ka lindur më 1 mars të vitit 1960 në fshatin Dodçë të Reçit të sipërm Malësi e Mdhe .Ky fshat i...

Kjo është Mimoza Xhelal Rexhvelaj …

Nga : Ilmi Kurti  Poete – Intelektuale . Ka lindur në Fier më 21 janar 1981 dhe është rritur në fshatin Grizhë në Malësinë e Madhe.Shkollën...

KADRI MEHMET YMERAJ Intelektual – Drejtues në arsim , Krenari për Malësinë e Madhe...

NGA : ILMI KURTI Kadri Ymeraj ka lindur në fshatin Rrash –Kullaj të Gruemirës në Malësinë e Madhe nga dy prindër malësorë me datën 2...

Në prag të 105-vjetorit : SALI GJUKË DUKAGJINI , NJË NDËR FIRMËTARËT E DOKUMENTIT...

Nga : Prof. Murat Gecaj publicist e studiues Sidomos  në këta dhjetëvjeçarët e fundit, ka nisur të flitet e të shkruhet për një ndër figurat...

Emocione kur të vlerësojnë Koleget dhe Nxënësit …

Farida Zmijani Ramadani Vitet ne misionin si mesuese sot u mblodhen si nje grusht ndjenjash te forta si nje buqete me fjale te ngrohta zemre...

Në 100-vjetorin e Jetimores së parë – PERSA GRABOVA : SI NËNË E DASHUR...

Prof. Murat Gecaj - Publicist e Studiues  “Edhe tani, më duket se më del përpara, më zgjat duart e saj dhe më përkëdhel me ato, si...

Politikani i Partisë Demokratike që i shkruan “letër” Ramës

Nga : Ilmi Kurti  Gjovalin Veshtaj lindi në Kastrat të Malësisë së Madhe me 20 prill të vitit 1961 nga dy prindër malësorë baba Gjekë...

Nike Bunjaj emblema e letersise jo vetem dokumentare

Nga : Ilmi Kurti  Prof . NIKË BUNJAJ Prof , Shkencash . Nikë Bunjaj lindi në Selcë të Kelmendit të Malësisë së Madhe me 6...

Përmbledhtas

Ben Blushi heq dorë nga politika dhe partia Libra

Ka qënë ky statusi në rrjetin social Facebook i z. Ben Blushi ku mjaftë qartë shpjegon arsyet pse ka vendosur të heqë dorë (përkohesisht...

KRONIKA E NJË DITE

Resmi Osmani  Shenim nga Redaksia : Sinqerisht vleresojme punën dhe krijimtarine e palodhur të shkrimtarit Resmi Osmani . Vlersojmë të citohet se në krijimet e...

Rruga e Thethit , bien dakord Bashkia Shkodër dhe Banka Botërore

Më në fund, zona turistike e Thethit do të njohë ndërhyrje nga Bashkia Shkodër. Kjo edhe falë nëj bashkëpunimi me Bankën Botërore. Ka qenë...