8.1 C
Koplik, AL
E martë, 23 Janar 2018.

Dorjan Dokaj , sportisti hotjan që nderon Malesinë e Madhe e Shqiperinë..!

Nga : Ndue Bacaj Ta them hapur , se një telefonatë e rastesishme me N/Kryetarin e Bashkisë Malesi e Madhe z.Sytki Ndrecaj më bëri që...

Klodiana Vata , ” Një Naile , Luçie apo Marije ” Talent i padiskutueshëm...

Perg. : Ilmi Kurti   Klodiana : Nxënësja 15-vjeçare shkodrane që befasoi Francën me talentin e saj rrëfen ëndrrën.Është vetë misioni im si promovues e talenteve...

Kjo është Mimoza Xhelal Rexhvelaj …

Nga : Ilmi Kurti  Poete – Intelektuale . Ka lindur në Fier më 21 janar 1981 dhe është rritur në fshatin Grizhë në Malësinë e Madhe.Shkollën...

Emocione kur të vlerësojnë Koleget dhe Nxënësit …

Farida Zmijani Ramadani Vitet ne misionin si mesuese sot u mblodhen si nje grusht ndjenjash te forta si nje buqete me fjale te ngrohta zemre...

PRELË GRIMA NJË JETË E KALUAR ME NDERË E NDËRTUAR ME PUNË

Nga : Prele Milani  Buzët e acarta të mordes grabitqare puthën sot rrudhat fisnike në ballin e pastër të një profesori. Në shtëpinë e tij...

“Jam i gjall , ndër të gjall për ata që kanë mall” Dede Ahmet

Përgatiti : Anila Ahmataj       " Gjithkush nga ne mund të fali pak dritë nga drita e shpirtit " Dede Ahmet Ahmataj figura më...

Zija Vukaj Intelektual i Përmasave Kombëtare …

Nga : Ilmi Kurti  Ka lindur më 1 mars të vitit 1960 në fshatin Dodçë të Reçit të sipërm Malësi e Mdhe .Ky fshat i...

NJERIU QË NUK E DIN CFARË ËSHTË INATI

Portret  Në fakt njohja ime me personazhin e kësaj rradhe , për të cilin po shkruaj enkas për revisten “Fjala” e kam njohur vonë ,...

Pjeter Vukaj : “Kur theret një kafshë , e ruaj lëkurën që është e...

Malësorja, vashat nudo nën hijen e pemëve, shtojzovallet që mëkojnë Mujin janë figurat e femrave që kanë frymëzuar Pjetër Vukajn në 70 punët e...

EKONOMISTI QË SHKËLQEN NË FINANCAT SHQIPTARE

Perg. : Ilmi Kurti  Hysen Ramadan Hysaj , Ekonomist – Politikan . Hysen Hysaj ka lindur në fshatin Reç të Malësisë së Madhe që në...

Përmbledhtas

Mimoza Rexhvelaj dhe Qazim Çelaj , Dy nga 10-të më të mirët

Prej vitesh Shkodra krahas të tjerëve ka pritur në gjirin e vet me plotë madhështi edhe dy personazhe interesante , madje me tendecën për...

Gjoka : Vllaznia e gatshme për të rinisur kampionatin

Vllaznia po bëhet gati për nisjen e ndeshjeve zyrtare të këtij viti por tek ajo është ende një çështje që pret zgjidhje. Bëhet fjalë...

M J E G U L L A

Mihallaq Qilleri  Pastaj ndërtesa e madhe krijonte një kthesë. Drejtkëndëshe. Furia e erës që deri atë kohë dëgjohej por nuk ndihej, mu përplas në fytyrë...