8.1 C
Koplik, AL
E martë, 23 Janar 2018.

Kjo është Mimoza Xhelal Rexhvelaj …

Nga : Ilmi Kurti  Poete – Intelektuale . Ka lindur në Fier më 21 janar 1981 dhe është rritur në fshatin Grizhë në Malësinë e Madhe.Shkollën...

KADRI MEHMET YMERAJ Intelektual – Drejtues në arsim , Krenari për Malësinë e Madhe...

NGA : ILMI KURTI Kadri Ymeraj ka lindur në fshatin Rrash –Kullaj të Gruemirës në Malësinë e Madhe nga dy prindër malësorë me datën 2...

EKONOMISTI QË SHKËLQEN NË FINANCAT SHQIPTARE

Perg. : Ilmi Kurti  Hysen Ramadan Hysaj , Ekonomist – Politikan . Hysen Hysaj ka lindur në fshatin Reç të Malësisë së Madhe që në...

Nike Bunjaj emblema e letersise jo vetem dokumentare

Nga : Ilmi Kurti  Prof . NIKË BUNJAJ Prof , Shkencash . Nikë Bunjaj lindi në Selcë të Kelmendit të Malësisë së Madhe me 6...

Klodiana Vata , ” Një Naile , Luçie apo Marije ” Talent i padiskutueshëm...

Perg. : Ilmi Kurti   Klodiana : Nxënësja 15-vjeçare shkodrane që befasoi Francën me talentin e saj rrëfen ëndrrën.Është vetë misioni im si promovues e talenteve...

Politikani i Partisë Demokratike që i shkruan “letër” Ramës

Nga : Ilmi Kurti  Gjovalin Veshtaj lindi në Kastrat të Malësisë së Madhe me 20 prill të vitit 1961 nga dy prindër malësorë baba Gjekë...

FADIL SOKOL HASMUJAJ – MODELI I INTELEKTUALIT MENDJE NDRITUR

Perg. : Ilmi Kurti  Është lindur në Koplik të Malësisë së Madhe më 22 shkurt të vitit 1949 në Grizhe - Koplik Malësi e Madhe...

NIKOLLA SPATHARI , SHKRIMTARI QE SHKRUAN PER MALESINE SIC E KA NJOHUR AI

Nga : Gëzim Vuçaj  Ra një sebep , pra ishte një rast dhe , ja u takuam me disa miq pas shumë vitesh , me...

MALËSORË I SUKSESËSHËM

Pergaditi : Ilmi Kurti  Në zemër të gadishullit të Ballkanit ngrihet madhështorë një masiv i madh malesh që njihen në hartë me emërtimin Alpet e...

Zija Vukaj Intelektual i Përmasave Kombëtare …

Nga : Ilmi Kurti  Ka lindur më 1 mars të vitit 1960 në fshatin Dodçë të Reçit të sipërm Malësi e Mdhe .Ky fshat i...

Përmbledhtas

Mimoza Rexhvelaj dhe Qazim Çelaj , Dy nga 10-të më të mirët

Prej vitesh Shkodra krahas të tjerëve ka pritur në gjirin e vet me plotë madhështi edhe dy personazhe interesante , madje me tendecën për...

Gjoka : Vllaznia e gatshme për të rinisur kampionatin

Vllaznia po bëhet gati për nisjen e ndeshjeve zyrtare të këtij viti por tek ajo është ende një çështje që pret zgjidhje. Bëhet fjalë...

M J E G U L L A

Mihallaq Qilleri  Pastaj ndërtesa e madhe krijonte një kthesë. Drejtkëndëshe. Furia e erës që deri atë kohë dëgjohej por nuk ndihej, mu përplas në fytyrë...