11.4 C
Koplik, AL
E premte, 23 Shkurt 2018.

Një buqetë me poezi dashurie nga Fatbardha Alimeta

Syte e tu Syte e tu me pane ngrohte   Plot me mall e dashuri Syte e tu ngjyre kafe mbushur drite e miresi Eh sa fjale thane...

Trëndafilët e zemrave / Cikël poetik për Ditën e Shën Valentinit

Ju faleminderit  Namik Selmani - Boston , 14 shkurt 2018  Foto : Flickr Tashmë ajo ka pasaportën e vet në ditët që jetojmë. Quhet zyrtarisht Dita e Shën...

TE RRALLOJME LUL E TE SHTOJME LULET

Pjeter Vukaj - Motiv migjenjan Ne studio me erdhi nje femije I gjalle por i veshur holle si te mjeret I zbete,i jeshilte dhe pak si i...

Narkozë

Arjola Zadrima - Poezi  Narkozë Trup i mpimë.  Lëkundet në një lisharëse botë e përtejme ,kohë. Im shoq më buzëqesh dikush thërret "zgjohu". Dhimbja shpon anë e përtej shpirtin. Vetëdije. Humbje. Drithërima. Andrra të mjegullta. "Zgjohu". Transfuziohet...

Të pimë një gotë dielli Amerikan

Nga : Namik Selmani (Boston - Usa) -  Shkrimtar , Studiues , Mësues "Një jetë në shërbim të kulturës së Kombit"  Zakonisht poezitë e bukura...

Notoj në ujërat e vargjeve , Cikël me poezi nga : Teuta Osmani (SHBA)

Teuta Osmani  Kurre nuk kam pasur FRIKE te shkruaj me fjale ate qe ndjej ,aq me shume kur behet fjale per jeten ,perjetimin dhe realitetin...

VOGËLUSHI DHE GJELI …

Vebi Kurtaj VOGËLUSHI DHE GJELI...  Sa i lezetshem ky fëmi, Me këto zhele që ka pasë, Nëna e tij, per siguri, Ia lente ''bilbilin'' jashtë... Çdo ditë, bjen në hall...

PENA SHQIPTARE , MYSAFIRE POETJA NGA VLORA : RUDINA MERKURI – PAPAJANI

(Bisedë me krijuesen vlonjate , Rudina Mërkuri-Papajani) Nga : Prof. Murat Gecaj publicist e studiues 1.Përshëndetje, mike Rudina! Është kënaqësi, që po e zhvillojmë bashkë këtë Bisedë…...

MIGJENIT – Në 80 vjetorin e vdekjes – Poezi nga Dimitrov Popoviq

Dimitrov Popoviq MIGJENIT - Në 80 vjetorin e vdekjes - ...Kanë me fry erërat prapë mbi këtë vend. Lisat kanë me u kalbë e prapë kanë me mbi. Dhe...

TE PRET DRENICA E KREJT KOSOVA!..

Nderim : Në 90-vjetorin e vdekjes së Shote Galicës-“Heroinë e Popullit”: Nga : Remzije Gashi Po flet legjenda,,me legjendën, bija, në ''gjini'',e paska vendin…  E shaloi atin Adem Jashari e...

Përmbledhtas

Anila Kodra : Shans për një këngetare , të ketë bukurinë e zërit dhe...

Intervistoi : Gëzim Vuçaj  Pyetje - Pas një pause , disi të gjatë jeni rikthyer serish tek “dashuria “ juaj kënga , është tashme...

Fadil Kajoshaj për herë të tretë zgjidhet Kryetar i Kuvendit të Komunës së Tuzit...

Albert Camaj - Malesia.org Në vazhdimin e seancës konstitutive të parlamentit të komunës së Tuzit, komunë në kuader të Kryeqytetit, të mbajtur ditën e sotme...

Projekti Agro-Turizem Albania , i financuar nga USAID dhe Ambasada Suedeze ne Tirane ,...

Vlersohet se ka për qellim transformimin e gjashtë fermave agroturistike , ku janë të shpërndara dy në M.Madhe , dy në Shkoderdhe po dy...