13.9 C
Koplik, AL
E dielë, 22 Tetor 2017.

Nuk rrëzohet njeriu por rrëzohet shpirti …

Skice nga autorja Zana Tako . Zjarri djeg , por po të mos më mbronte dashuria, do të isha bërë shkrumb e hi. Shpirti tundohet,...

TAKIMI I AUTORIT ME PERSONAZHET E TIJ : LILI , MOJ LILI DHE ZONJUSH...

SOTIR ATHANASI - CIKLI - 2 - Shkruar në : Athinë Gusht , 2016! Dërguar nga : Gjeneva :7 , Janar  ,2017! - Kjo histori zë fill degada vite larg...

“ TAKIMI I AUTORIT ME PERSONAZHET E TIJ ” (BASHKIM ME DHIMJE)

SOTIR ATHANASI , Athinë , 11 , Tetor , 2017 ...  CIKLI :  - 1 -  {PARAMNEZI} Ata ishin mbledhur si me porosi dhe tregonin raste të...

“LIGJI I MASKAVE” ROMAN , NGA MARK LUCGJONAJ …

Shënime për romanin Nga : Zija Vukaj Shenjat e një guximi letrar autori Mark Lucgjonaj i ka shfaqur qysh në romanin e tij të parë...

Mbi mitin …

Dionis Xhafa Të jetosh përditshmërinë, atë të trishtën, që na e kanë dhuruar këtu në tokë, është lodhje, sëmundje për së gjalli që nuk durohet, pa...

MIGJENIT …

Nga : Zija Vukaj  Në vend të homazhit “Qershiat” (koment)  Një nga prozat më të bukura që mund të jenë shkruar në gjuhën shqipe është kjo kapriçio...

NJË VIT MË PARË , PËR DITËLINDJEN E DRITËRO AGOLLIT …

Nga: Murat Gecaj Një vit më parë, pra pikërisht më datën 13 tetor 2016, Shkrimtari ynë i shquar,  Dritëro Agolli kishte 85-vjetorin e ditëlindjes. Me ...

“ BURRAT VDIQEN , RROFSHIN GRATE DHE ZOJA E BERISHES ” , DY...

Promovim , apo pergim , ka here qarkullon kjo pyetje prej disa kohesh . Dhe ja duket te dy këto terma duhen perdorur sipas...

MANIFESTIM LETRAR “VJESHTË NË SHKODËR”

Diten e shtunë me 7tetorë , shoqata e shkrimtarëve të shkodres, ka organizuar aktivitetin “Manifestim Letrar” . “Vjeshtë në Shkodër”, ky aktivitet ka patur...

” PETRONINASI DHE ALKATRAZI ” ( DIPTIK )

SOTIR ATHANASI ATHINE , 3 , JANAR , 2017! Ai e soditi nga larg vizatimin, pa thënë asnjë fjalë. Pastaj, si vendosi syzet optike, u afrua...

Përmbledhtas

Koha e lire e një Shkrimtari …

Ky informacion rreth kohes së lirë të shkrimtarit Leke Imeraj është publikuar në rrjetin social nga gazetarja e njohur Kozeta Bruçi .  Shkodra te orfon...

25 vjetori i themelimit të Misionit Katolik Shqiptarë në Zvicer!

Erisjana Nikolla -Ju, të dashur besimtarë, me praninë tuaj këtu, e keni pasuruar Kishen me dashurinë tuaj që e keni për të, dhe me ndihmën...

Kryemadhi paralajmeron zgjedhje të reja …

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka paralajmëruar zgjedhje të parakohshme, referuar situatës aktuale në vend. Gjatë mbledhjes së Komitetit Drejtues Kombëtar të LRI-së, para...

Qëndro me ne

0TifozPëlqim
157NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu