3.6 C
Koplik, AL
E shtunë, 20 Janar 2018.

Koment rreth figurës së ish Kryetarit të parë të qytetit të Koplikut

Nga : Kadri Ujkaj  Nderimi i ish-kryetarit te pare bashkiak,z.Perlat Ramcaj, me titullin "Qytetar Nderi"i Bashkise M.Madhe  ne mars te ketij viti, dorezuar diten e...

Akordohet titulli Qytetar Nderi pas vdekjes për Perlat Ramcaj

Në mjediset e Këshillit të Bashkise M.Madhe , është organizuar dorzimi i titullit Qytetar Nderi pas vdekjes ish Kryetarit të parë te bashkise Koplik...

TE PRET DRENICA E KREJT KOSOVA!..

Nderim : Në 90-vjetorin e vdekjes së Shote Galicës-“Heroinë e Popullit”: Nga : Remzije Gashi Po flet legjenda,,me legjendën, bija, në ''gjini'',e paska vendin…  E shaloi atin Adem Jashari e...

TRE VITE PA SKENDER DRININ …

Nga : Zija Vukaj Për Skënder Drinin (Në tre-vjetorin e vdekjes) Bashkudhëtarët e rrugës së jetës janë të paparashikueshëm. Ka që shfaqen e zhduken shpejt; ka që...

NDERIM , PËR STUDIUESIN DHE MIKUN E PAHARRUAR , NDUE ZEF TOMA (NOSHI)!

Nga : Prof.Murat Gecaj Publicist e Studiues 1 . Lajmin e hidhur, për ndarjen përgjithnjë nga jeta, të kolegut e mikut të kahershëm dhe të paharruar, Ndue...

LOTËT E ËNGJËLLIT

Resmi Osmani Tregim Në Mejë të Gjakovës, një djalë trevjeçar ishte ulur pranë prindërve të vdekur dhe ishte bërë i tëri me gjakun e tyre...

Në kujtesë 125 vjetori i Kuvendit të Kastratit

Nga : Ndue Bacaj (1 nëntor 1892- 1 nëntor 2017) Prej shekujsh Malesia e Madhe është shquar per kuvende burrash të urtë e trima ,të cilet...

Në kujtim dhe nderim të Prof.Emeritus Hektor Çoçoli !

Nga : Prof.Murat Gecaj , publicist e studiues TËRË JETËN , ME DASHURINË PËR NJERËZIT DHE KUJDESIN NDAJ SHËNDETIT TË TYRE… Nga e majta : H.Çoçoli...

In memoriam per 71 vjetorin e revolucionit antikomunist hungarez …

Nga : Ndue Bacaj (Çfarë i kujton Shqiperisë dhe Malësisë së Madhe 26 tetori i vitit 1956.. ?) Data 26 tetor e vitit 1956 ,është një...

NË THETH NJË VARR “JABANXHI” I PA PASAPORTIZUAR …

Mbase kaloi jo shumë bujshëm varrimi në Theth i Albanalogut Robert Elsie. Themi kështu se në këto kohë që po kalojmë më shumë lajmë...

Përmbledhtas

Ben Blushi heq dorë nga politika dhe partia Libra

Ka qënë ky statusi në rrjetin social Facebook i z. Ben Blushi ku mjaftë qartë shpjegon arsyet pse ka vendosur të heqë dorë (përkohesisht...

KRONIKA E NJË DITE

Resmi Osmani  Shenim nga Redaksia : Sinqerisht vleresojme punën dhe krijimtarine e palodhur të shkrimtarit Resmi Osmani . Vlersojmë të citohet se në krijimet e...

Rruga e Thethit , bien dakord Bashkia Shkodër dhe Banka Botërore

Më në fund, zona turistike e Thethit do të njohë ndërhyrje nga Bashkia Shkodër. Kjo edhe falë nëj bashkëpunimi me Bankën Botërore. Ka qenë...