13.9 C
Koplik, AL
E dielë, 22 Tetor 2017.

Forca e Kelmendit …

Nga : Anton Pllumaj  Në fshatin Nikç në të djathtë të Qafës së Dobraçes ngrihet Forca e Kelmendit. Emri i tij përfaqëson jo vetëm një...

NDERIME MARTIRËVE TË LIRISË NË MALIN KOLAJ …

Përshkrim Nga : Gëzim Vuçaj ...                                      ...

Ndue Bacaj ; Historia e gjashtë trimave të Hotit …

Nga : Ndue Bacaj  "Heroizmi i burrave të besës shqiptare , sfidues perballë komunistëve kriminel e të pabesë sllav e shqiptar , dhe amaneti i ketij heroizmi per...

KJO KA NDODHUR PESE VITE ME PARE NE ” LORO BORICI ” …

E PARA NUSE ME VELLO DHE TOP NE STADIUMIN “LORO BORICI” Pikërisht pesë vite më parë, me 25 Gusht 2012, stadiumi “Loro Boriçi” për herë...

Historia rrëqethëse e nazistit që në vend të italianit pushkatoi djaloshin nga Kopliku…

Marrë Nga Dokumentari i Abc Story . Nga : Xherardo Nikjari   Më 8 shtator 1943 Italia fashiste kapitulloi, por ky lajm i gëzueshëm për italianët u prit...

MBRETËRSHA ME GJAK SHQIPTAR

Nga : Gëzim Llojdia  1.Irani, dikur trualli ku shtrihej një pjesë e Persisë, ka pasur në shekullin e XX, një mbretëreshë shqiptare për 10 vjet....

MOTRAT E RREGULLIT FRANCESKAN 25 VITE BASHKEJETESE DHE KONTRIBUT KULTUROR NE BAJZE TE KASTRATIT

NGA : RITA SHKURTAJ (KALAJ) Qysh me rënjen e sistemit ateist të komunizmit në vitet 90,banorët e Kastratit,por jo vetëm,e ndien veten të çliruar dhe...

Mirdita për “Heroin e Popullit”Dedë Gjon Lulin

Nga :  Kadri Ujkaj Mirdita për “Heroin e Popullit”Dedë Gjon Lulin,tribunin e M.MadheIshte vërtet një ditë e mrekullueshme,10 qershori 2017, në Blinisht të Mirditës....

PRESIDENTI I REPUBLIKËS NDERON TRE MALESORË E NJË SHKODRANE

Ndue Bacaj Ka qënë Presidenti i Republikes Bujar Nishani, i cili këto ditë të fundit të mandatit të tij, ka dekoruar me titujt e larte...

Kuvendi i Greçes me rendësi historiko-kombëtare krahas Kuvendit të Lezhës dhe Lidhjes Prizrenit…

(In memoriam me rastin e 106 vjetorit…) Perg. Ndue BACAJ Në historinë hartistike të Shqipërisë, Greça e Kelmendit zë një vend të vogël, por në historinë...

Përmbledhtas

Koha e lire e një Shkrimtari …

Ky informacion rreth kohes së lirë të shkrimtarit Leke Imeraj është publikuar në rrjetin social nga gazetarja e njohur Kozeta Bruçi .  Shkodra te orfon...

25 vjetori i themelimit të Misionit Katolik Shqiptarë në Zvicer!

Erisjana Nikolla -Ju, të dashur besimtarë, me praninë tuaj këtu, e keni pasuruar Kishen me dashurinë tuaj që e keni për të, dhe me ndihmën...

Kryemadhi paralajmeron zgjedhje të reja …

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka paralajmëruar zgjedhje të parakohshme, referuar situatës aktuale në vend. Gjatë mbledhjes së Komitetit Drejtues Kombëtar të LRI-së, para...

Qëndro me ne

0TifozPëlqim
157NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu